Župski pjat

Štrudel babe Mile

Kada imaš susjede i prijatelje koji imaju domaće proizvode uistinu si sretan. Uz to kada dobiješ pravi stari domaći recept za starinski štrudel s domaćim korama pravi si sretnik. Prijateljica Danijela me iznenadi domaćim najrumenijim jabukama, a moja  Katija božanstvenim narančama. Vrećice obilate tim idealnim voćem svakako ću iskoristiti za napraviti upravo jelo tipično za ove krajeve. Baba moga muža, draga primorka baba Mile, vidjela je kako se moje ruke vješto druže s domaćim tjestima, pa mi je poklonila ovaj recept koji nikad neće poći u zaborav! Moji ukućani ne traže puno, ali ovaj štrudel im pravim samo ako ga doooobro zasluže! Toliko je poseban i uvijek pripreman s ljubavlju, da ga se stvarno treba praviti u onim zaista posebnim trenutcima. Za pripremu ovog tipa tijesta rekla bi mi baba Mile „moraš imat ruku“. Ako je nemaš suvišan ti je recept ako će tijesto propast. Dijelim ovaj recept s vama jer želim da vaše ukućane vrati u prošlost i djetinjstvo, a mlade generacije da vide što je pravi domaći štrudel.

SASTOJCI ZA TIJESTO:

1 jaje

1 manja šalica ulja

1/2 kg brašna

1 šalica tople vode (postupno podlijevati tijekom pravljenja tijesta)

Tijesto podijelite na tri jednaka dijela

Razvaljajte na krpi s kojom rolate tijesto s nadjevom u štrudel

 

ZA NADJEV:

12 VELIKIH CRVENIH JABUKA

ŠECER PO ŽELJI

PO 1 VANILIJA ŠEĆER ZA SVAKI ŠTRUDEL (ISPADNU 3)

KORICA LIMUNA ILI NARANČE ( PO GUŠTU)

 

Jednim žumanjkom premažite štrudel i pecite na 180 stupnjeva sat vremena.

 

Uz ovaj štrudel odlično ide lijepi topli čaj ili najbolja kava od koje miriše cijela kuća. Naravno, uz druženja s obitelji i dragim prijateljima.

Uživajte!

 

Recept by M. Grkeš