Aktualno Poljoprivreda

Ponašanje ljudi pri požaru raslinja (6/6)

SAMSUNG DIGIMAX A55W

Požari raslinja, zaštita i postupci. Cilj je ovoga svojevrsnog vodiča od šest nastavaka upozoriti na opasnost od požara raslinja u Župi dubrovačkoj i kako tu opasnost svesti na što manju mjeru.

1/6 – Požari raslinja u Župi dubrovačkoj

2/6 – Tri područja zaštite kuća od požara raslinja

3/6 – Osobna priprema za slučaj požara raslinja

4/6 – Što činiti prije pojave požara raslinja

5/6 – Postupci tijekom trajanja požara raslinja

6/6 – Ponašanje ljudi pri požaru raslinja

 

(6/6) Ponašanje ljudi pri požaru raslinja

 

Da li napustiti područje požara ili ne? Nije lako odlučiti se o napuštanju kuće pred nadolazećim požarom. Ako voditelj akcije gašenja preporuči napuštanje područja u kojem se širi požar raslinja, tada to treba biti organizirano i treba se odnositi prvenstveno na bolesne, nemoćne, djecu i majke, pa i preplašene.

Vlasnici ili korisnici trebaju odlučiti, ostati ili ne u kući. Ukupno sagledavajući u našem podneblju malo je kuća izgrađeno je od izrazito gorivih materijala (drva), tako da prevladavajući kameni (betonski) objekti i kuće predstavljaju određenu sigurniju zonu. Onaj koji je ranije pripremilo dom ili drugi objekt za obranu od požara, primijenivši osnovne protupožarne aktivnosti, već se odlučio ostati. Oni koji nisu pripremili objekt da bude otporan na požar, a napustili su kuću, snose odgovornost za posljedice. U našem podneblju se pokazalo da kuće koje izgore u takvim situacijama, uglavnom su bile napuštene. Nasuprot tome, kuće u kojima je netko ostao, poštujući gore navedene preporuke, bile su spašene.

Odgovorne osobe u objektima gdje boravi veći broj ljudi (hoteli), pogotovo onih s posebnim tretmanom (domovi), a koji mogu biti ugroženi požarom raslinja, trebaju posebno skrbiti o sigurnosti i zaštiti.

Tamo gdje borave stranci treba računati na to da do njih trebaju doći pouzdane informacije na njihovim jezicima.

Neovisno od uzroku nastanka požara raslinja, njegovo je širenje postupno, od gotovo bezopasnog događaja koji se može ugasiti „čašom vode“ do razbuktavanja neslućenih razmjera. Nakon prvotnog šoka zbog nastalog događaja, upravo to postupno širenje daje dovoljno vremena da se čovjek ili grupa ljudi sabere i prilagodi novo nastalom situaciji. Ako se i dogodi neko veliko i iznenadno širenje požara, ono je u okruženju relativno manjeg broja ljudi obično zatečenih na širem otvorenom prostoru. Brojni su primjeri primjerenog, ali i neprimjerenog ponašanja ljudi za trajanja požara raslinja.

U grupama, koje se nađu u krizi, u ovome slučaju zbog požara raslinja, obično dođe do spontanog organiziranja. Ljudi od kojih se to ne bi očekivalo u normalnim situacijama, sada postaju voditelji u spašavanju, gašenju, prijenosu informacija itd. Ipak, pojedinac se u kriznoj situaciji, ovisno o informiranosti, o vještini i karakteru, može prilagoditi, ali i ne mora.

Pri požaru raslinja, adekvatno ponašanje pojedinca jest ono ponašanje koje u danim okolnostima obećava rješenje krize. Ponašanje koje obećava rješenje, ne znači da je i pravo rješenje. Pojedinci koji imaju stručna znanja i vještine koja mogu pomoći pri požaru raslinja djeluju po pravilu mnogo adekvatnije od onih koji ta saznanja nemaju.

Imamo slučaj kad je pojedinac izvukao pištolj i uperio ga u vatrogasce tražeći da rade po njegovom nahođenju. Požar je trajao, dok se trošilo vrijeme da se incidentna situacija razriješi.

Tako u situaciji, nakon što se front požara veoma brzo počeo približavati državnoj cesti nanoseći pepeo i dim, spontano su se zaustavila vozila, stvorivši  kolone u oba pravca. Bilo je gluho doba noći u kojoj su plameni jezici stravično osvjetljavali zadimljen prostor, sve popraćeno „lomom“ ognja. Prvo su putnici iz jednog, a potom i ostalih vozila počeli bježati prema nedalekoj morskoj obali, a za njima i vozači ostavljajući vozila s motorima u radu, otvorenim vratima i upaljenim svjetlima na otvorenoj cesti. Došlo je do blokade prometa, pa dok se vatrogasna postrojba probila, plameni jezici su već zahvatili jedan kamion, jedan tegljač cisternu s mazutom, gorio je još jedan kamion s voćem koje se rasulo po cesti, nagorjelo je nekoliko osobnih vozila, drugima je to isto prijetilo, a u neposrednoj blizini gorjelo je nekoliko kuća. Prolaskom opasnosti ljudi su se oprezno vratili, ali neke, kao jednog od vozača kamiona pronašlo se tek ujutro daleko od požarišta blizu morske obale.

Dogodilo se da su ljudi zbog straha da će kuća izgorjeti iz nje pokušali iznijeti vrijedni kućni namještaj koji je tek tada vani mogao biti uništen.

Tijekom gašenja crte gorenja jednog požara raslinja koji je imao naznake velike nesreće, u krizi je čovjek adekvatno postupio, ali je dospio u neadekvatnu situaciju. U momentu promjene pravca vjetra spas je bio probiti se kroz plamene jezike u izgorjeli dio šume i proći s lakšim opekotinama, kao što su većina uradili. U krizi, tom čovjeku bilo je logično pobjeći u neizgorjeli, zeleni, dio šume, ali ga je brzo sustigao dim i plamen što je za njega završilo kobno.

Vatrogasna postrojba u obavljanju vatrogasne intervencije ima javnu ovlast izmjestiti osobe koje su ugrožene nastalim događajem, ali i životinje i materijalne vrijednosti. Od brzine i efikasnosti djelovanja zavise ljudske životi i materijalna dobra.

Predloženo u ovome vodiču ne iziskuje neka velika materijalna izdvajanja, stoga vlasnici ili korisnici neodgodivo trebaju provesti predloženo.

 

 

         Miše Miloslavić