Zdrav život

ŠTO MANJE LAŽEMO, TO SMO ZDRAVIJI

Znanstvenici su otkrili da ljudi koji više lažu češće pate od depresije i migrene, osjećaju se napeto i imaju bolove u grlu. Istraživači sa Fakulteta Notr Dam u Indijani ustanovili su da što manje lažemo, to smo zdraviji, kako mentalno, tako i fizički.

Prema pisanju „Sana“, znanstvenici su tijekom deset sedmica na detektoru laži testirali 110 volontera, starih između 18 i 71 godinu, provjeravajući redovno njihovo zdravstveno stanje, kao i raspoloženje.Otkrili su da oni koji više lažu češće pate od depresije i migrene, osjećaju se napeto i imaju bolove u grlu.

„Ljudi koji ne lažu su rasterećeniji i više u skladu sa samim sobom“, objasnili su istraživači. Prethodna istraživanja su pokazala da Amerikanci lažu u prosjeku minimalno 11 puta sedmično. Pod riječi „laž“ ovdje se podrazumijeva najteži oblik laži, kada pred drugima time želimo prikriti nešto ekstremno loše kao što su prevare, krađe i slično. Ne misli se na laži opravdavanja da se nešto „ne može“ napraviti i slično.

„Malo sam skeptičan u pogledu činjenice da iskrenost poboljšava zdravlje, ali sa psihološkog stajališta to je vjerojatno točno“, komentirao je u psiholog Robert Feldman.

Naša medicinska praksa i iskustva iskusnijih ljudi koje smo konzultirali, a koji su pouzdani po ovim pitanjima, pokazalo je laž kao nešto što ljude vodi u strah i nemir. Takvi ljudi koji puno lažu, lažu iz straha, često se izuzetno boje da se ne sazna neka crna istina o njima, boje se priznati da su u krivu, strahuju od osude i podrugivanja okoline.  Jedino ispravno rješenje je da čovjek riješi sa sobom stvari u glavi na način da oprosti sebi i drugima, da se odluči popraviti i ne više griješiti. Da samim time postane nova osoba koja živi bez straha od mišljenja drugih ljudi o tome kakva osoba je netko nekad bio. Strah od mišljenja drugih ljudi vodi u mnogo drugih grešaka koje su kobne za čovjekov život iz razloga što čovjek postaje rob tome. Dok sa druge strane mi pozivamo ljude da ne robijaju ničemu, već da žive za nešto uzvišeno, za nekoga i nešto. Da se sprijetelje sa samim sobom i sa Bogom. Najbitnije je da je čovjek čist u svojoj glavi pred Bogom, a što ljudi misle, neka misle…..