IZDVAJAMO Povijest

Crtica iz župske povijesti… Skup u Orlandu

Na današnji dan, prije 29 godina, održao se veliki skup u Hotelu Orlando. Na prvoj osnivačkoj Skupštini HDZ-a bilo je prisutno oko 400 Župljana. Brojka od četristo ljudi možda sad ne zvuči mnogo, ali tada je 400 ljudi predstavljalo skoro 10 % stanovništva Župe.

U Župi su bili to počeci prvog organiziranog hrvatskog otpora velikosrpskoj politici tadašnje Jugoslavije.

Nešto o osnivanju HDZ-a u Župi dubrovačkoj možete pročitati u Župskoj priči Mara Zeca Pasko Pendo svjedok vremena

Prvi dogovor o osnivanju Župskog  HDZ-a održao se u kući Zrinka Žeravice na G.Brgatu, od prisutnih su bili Andrija Ivušić i Pasko Pendo, a u goste su im došli predstavnici Konavoskog HDZ-a : Đuro Korda i Niko Kapetanić. koji su već imali iskustva u osnivanju stranke.

Prisjeća se gospar Pasko nakon završetka sastanka nešto iza ponoći, kad su izašli iz kuće ispred su bila tri auta policije, šali se da su ih čuvali.