IZDVAJAMO Kultura

Izložba Vlaho Bukovac i Jaroslav Čermák

25. svibnja 2019. godine u 19:30 sati u Kući Bukovac u Cavtatu otvorit će se izložba “Vlaho Bukovac i Jaroslav Čermák. Ideja umjetnosti u Hrvatskoj u 19. stoljeću”.

“Bože daj da nam Bukovac zamijeni pokojnog Čermáka!” Tako se govorilo kad je umro češki slikar Jaroslav Čermák, jedan od najuglednijih umjetnika u drugoj polovici 19. stoljeća. Pojavljivanje mladog slikara iz Cavtata, Vlaha Bukovca, na Pariškom salonu tjedan dana nakon Čermákove smrti bilo je ravno čudu. Zahvaljujući vrijednim primjercima ilustriranih časopisa, grafika i fotografija, izložba istražuje poimanje djela Jaroslava Čermáka u Hrvatskoj, na lokalnoj i nacionalnoj razini, kao i njegovu značajnu ulogu u ranom Bukovčevom opusu.

Izložba je otvorena do 6. listopada 2019. godine.

Muzeji i galerije Konavala

 

Čermak je inače ljetovao u Župi šezdesetih godina 19. stoljeća. Gajio je posebnu ljubav prema ovom mjestu i Župljanima koje je često koristio i kao modele za svoje slike.