Aktualno IZDVAJAMO

EKSKLUZIVNO: DVD Župa dubrovačka- Naklon do poda!

ŽupaNet vas vodi u kratku pustolovinu zvanu DVD Župa dubrovačka. Mi ŽupaNetovci smo uvijek spremni na sve pa očekujte i neočekivano. Obavezno po naredbi zapovjednika brzo oblačim vatrogasnu jaknu, a na glavu stavljam kacigu, koja mi se činila poprilično teška (o težini opreme nisam smjela kukati jer se, kaže mi zapovjednik, jednostavno navikneš, a treninzi doprinose puno). Na leđa stavljam spremnik za kisik i sada potpuno spremno  zajedno krećemo disati punim plućima, gledati srcem i osjećati dušom ovih VJEČNIH HEROJA.

 

Dobrovoljno Vatrogasno Društvo „Župa dubrovačka“ je samo jednu godinu starije od mene, pa mi je bilo zanimljivo upoznati i saznati sve što su prošli u svoje 32 godine postojanja. Ovaj DVD rodio se  07.veljače.1986.godine u Domu mladeži u Martinovićima, u Postranju. U samo jedan dan stvorila se cijela jedna obitelj koja je brojila 34 člana. Ta obitelj  stvorena je da bi zaštitila svakog pojedinca kao i  sve ostalo što je u njihovoj moći upravo na cijelom području Župe dubrovačke, a i puno šire. Svoju svestranost su prije iskazivali i u dvije sekcije, tamburaškoj i sekciji malog nogometa. Kao stanovnici ovoga područja imamo nevjerojatnu privilegiju, kada u pozadini znamo da postoji netko tko će nam brzinom munje stići i uz to riskirati svoj život, bez obzira tko je i što je u pitanju.

U DVD-u  je danas aktivno 155 članova svih uzrasta, a njih 95 ima diplomu dobrovoljnog vatrogasca. Sudjeluju na svim vatrogasnim natjecanjima u županiji Dubrovačko neretvanskoj, a sudionici su i  državnih natjecanja. Čitajući njihovu Monografiju, koju su izdali povodom svojih 30 godina postojanja, shvatili smo kolika je njihova vrijednost te ih bez razloga ne nazivamo VJEČNIM HEROJIMA.

Dočekali su nas uvijek skromni i vedri zapovjednik Željko Miloslavić i njegove kolege koji su bili dobrog raspoloženja kao i uvijek.

Informirali su nas o mnogim stvarima što dosta ljudi možda i ne zna, ili se rijetko prisjeti tj.samo u onim trenutcima kada se nešto vezano za vatrogasce dogodi.

Kako mi je zapovjednik Miloslavić istaknuo, njemu osobno kao i svim njegovim kolegama, svaka intervencija je sama za sebe “izazov”.  U svakome izazovu apsolutno uvijek daju svoj maksimum i čine sve što je u njihovoj moći.  Neke  intervencije nose dobre ali neke i loše trenutke, nažalost. Teško je kada je neka materijalna šteta velika, ali ono najteže i najbolnije je kada netko izgubi život i tako intervencija završi velikom tragedijom koja odnese ljudski život.

Nedavna nesreća koja se dogodila u „HE PLAT“ je bila najzahtjevnija intervencija u kojoj su ovi naši heroji sudjelovali.  Danas znaju suznih očiju, vidno potreseni, pričati o tom nemilom događaju kao i ostalim tragedijama u kojima su sudjelovali, bilo to u prometu, požaru, poplavi. Tragedija koja je zavila u crno Župu dubrovačku, cijeli jug i cijelu Hrvatsku iza sebe je ostavila more suza koje i danas kape te gase tugu koja bolno plamti u sjećanju svih nas.

 

Psihološku pomoć nažalost nemaju, pa sami znaju proživljavati teške trenutke i boriti se s emocijama i slikama  koje ostavljaju bolan ožiljak i trag duboko u njima.  Upravo psihološka pomoć bi bila od velike pomoći, da lakše prevladaju teške i šokantne trenutke, posebno kada su  mladi vatrogasci u pitanju koji tek počinju s radom. Sve manje i manje mladih s cijelog ovog područja je nezainteresirano za ovaj posao. Razlog?

  

 

Ovo je jedino DVD na teret samo Općine Župa dubrovačka, i teško je zaposliti puno vatrogasaca koji vole ovaj posao za stalno, pošto veće financijske pomoći nažalost nema. No usprkos tome, opremljeni su kompletnom opremom koja je potrebna da bi mogli najzahtjevnije vatrogasne ali i ostale intervencije obaviti na najbolji mogući način. Uvijek je potrebno više, kako za održavanje postojeće, a i nabavu dodatne opreme. U sezoni svakako imaju pojačanja, no žao im je što im ne mogu pružiti pristojne plaće koje zaslužuju te duža pa i stalna zaposlenja. Tu borave vrhunski interventni vatrogasci koji svoj posao vole i stvoreni su za njega, ali imati ih samo sezonski nije dovoljno. Svi se iskreno nadamo da će ova postrojba uskoro biti na puno višoj razini da  bi mladi momci, a i cure mogli dobiti stalni posao, raditi onaj posao koji  uistinu vole i u kojem su definitivno najbolji. Ovi ljudi, u svim svojim intervencijama  riskiraju svoje živote za druge.

 

Bore se i s vodom kao i s vatrom. Ljudi često kad padne kiša kažu : “PALA KIŠA, ‘fala Bogu –  vatrogasci mirni!!”. PREVARILI STE SE ako ste mislili da je to baš doslovno tako! I ja sam tako mislila, priznajem.  No, iako smo s jedne strane u pravu, to je to kriva slika jer osim požara,  prirodne nepogode sa sobom nekad donesu ogromne probleme. Kiša itekako dobro dođe, posebno ako su u pitanju neki požari koji su u tom periodu aktivni. Ona ako pada u ogromnim količinama  i stvori poplave, vatrogascima tada uvijek prioritet imaju LJUDI koje se mora evakuirati, pa tek onda razni objekti i ostalo.

Kako mi je zapovjednik Miloslavić rekao, ljudi često znaju napraviti još veću štetu jer sami pokušavaju spriječiti nešto, pa ugroze vlastiti život. Tako u slučaju npr. požara dimnjaka, čovjek misleći da čini dobro, penje se panično i brzo na krov pa polijeva i gasi. Ugrožava svoj život, a da možda toga nije ni svjestan. Do dolaska vatrogasaca, moraju se slijediti upute koje vatrogasci navode prilikom poziva na broj:

020/ 486 – 005

 

Ako je u pitanju  paljenje korova, koje je aktivno tijekom cijele godine, posebno u proljeće,  svaki pojedinac  je OBAVEZAN prijaviti. Prijavite sve lokalnoj vatrogasnoj postrojbi u Župi dubrovačkoj, navedite svoje IME I PREZIME i obavezno TOČNU LOKACIJU. Tada ste pod nadzorom vaših vatrogasaca koji će cijelo vrijeme biti pripravni i poznavajući vašu LOKACIJU, brzo i spremno doći ako u nekim slučajem sve izmakne kontroli. Bilo bi od velike koristi zapisati svojim roditeljima i prijateljima ovaj broj, posebno  koji su stariji pa da im je uvijek pri ruci i na vidnom mjestu.

 

PRIJAVOM  STE ZAŠTITILI SEBE,  DRUGE OSOBE, IMOVINU  KAO I OKOLINU!

 

Kazne donešene Zakonom o zaštiti od požara kreću se od 2 tisuće, 15  tisuća ili vrtoglavih 150 tisuća kuna, a ni zatvorske kazne u trajanju od 60 dana nisu isključene.

 

Svim stanovnicima  Župe dubrovačke prenosimo POHVALE VATROGASACA I ZAPOVJEDNIKA MILOSLAVIĆA jer se dobro pridržavaju uputa i prijavljuju uredno na broj 020/ 486-005, što je najbitnije. Prijavom pomažete u velikoj mjeri.

 

 HEROJ STE ILI NISTE, U VATROGASCIMA ONO IZMEĐU NIKADA NE POSTOJI!

Hvala Vam za vrijeme koje ste nam poklonili kao i sve što ste činite u Župi dubrovačkoj!

P.s. U maloj šali predlažemo da se vatrogasac Štefi Bogdan neko vrijeme zamijeni u intervencijama u kojima POZNATI MAČAK SIVKO čini kazine na stablima, a vatrogasci spašavaju stvar. Mačak Sivko je zbog neprimjerenog ponašanja davno, na par dana smjestio ovog vatrogasca u bolnicu, zbog ogromnih ogrebotina po vratu i licu. Još uvijek se svi na tu priču pošteno nasmiju… 🙂

 

Veliko hvala svim vatrogascima što su nam poklonili malo svog vremena!

 

 

M.G.