Aktualno IZDVAJAMO

Županet.hr na Regionalnom Summitu poduzetništva srednje i jugoistočne Europe u Dubrovniku

Regionalni Summit poduzetnika srednje i jugoistočne Europe „300 NAJBOLJIH“, koji je okupio mnoštvo poduzetnika te brojne predstavnike državnih organa i institucija, lokalnih i regionalnih zajednica, nevladinog sektora i razvojnih agencija kao i predstavnike međunarodnih institucija i medija održao se u Dubrovniku od 22.-24.ožujka. RSP (Regionalni Summit Poduzetnika) predstavlja događaj u vrhu svih onih koji na bilo koji način, direktno ili indirektno, doprinose razvoju i kreiranju pozitivne slike o poduzetništvu. RSP „300 NAJBOLJIH“ okuplja već tradicionalno, na jednom mjestu, u Dubrovniku, osobe koje provode ekonomski i društveni razvoj, koje u svaki gospodarski i ekonomski sustav unose ogromnu količinu vlastite energije i stvaralačke kreativnosti te znanja, talenata i sposobnosti da stvaraju,predvode i  motiviraju na stvaralački rad.
Urednica našeg portala Marija Grkeš bila je gost ovog Regionalnog Summita poduzetnika pa Vam donosimo njene dojmove i neke nove zanimljive informacije iskusnih ali i novih mladih poduzetnika na području koje je ovaj put između ostalih odlučila istaknuti.

Iznimna čast i zadovoljstvo mi je bilo prvi put ući u svijet poduzetnika južne i srednje Europe, te upoznati neke nove ideje a i naučiti nešto novo na područjima poduzetništva. Poduzetništvo kao samo, istaknuto je kao temeljni generator razvoja, sigurnih zapošljavanja, razvoja društva i razvoja društvenog optimizma. Dosadašnjih godina među laureatima iz Republike Hrvatske našli su se brojni poduzetnici, koji su dugogodišnjim radom, idejama i svojom krunom uspjeha postali veliki uzori mladim poduzetnicima diljem svijeta a koji su tek na početku. Među tim laureatima bili su Anđelko Leko, Nikica Gabrić, Branko Roglić, Stjepan Šafran, Bernarda Cecelja te Zlatko Ravlić. Posljednji dan RSP-a, obilježila je svečana gala večera u hotelu Palace uz dodjelu nagrada i priznanja za doprinos razvoju poduzetništva u srednjoj i jugoistočnoj Europi „STVARATELJI ZA STOLJEĆA“. Na toj večeri sam bila u društvu poduzetnika iz Makedonije i Bosne i Hercegovine. Fascinirala me „NOVA INTERNATIONAL SCHOOL“ iz Skopja. U razgovoru s vlasnicom ove međunarodne škole gospođom Venerom Novakovskom, uočila sam brojne pozitivne faktore u radu same „NOVA “ škole. Upravo ta škola je vodeća i najveća međunarodna škola u sjevernoj Makedoniji. Svoje vrtićke uzraste, učenike osnovne i srednje škole pripremaju na posebne načine. Čine ih apsolutno spremnima za doprinos njihovim zajednicama i da postanu regionalni ali i svjetski vođe, koji će iza sebe ostavljati veliki trag diljem svijeta. Preko 760 učenika pohađa školu predstavljajući 45 različitih nacija. Profesori njihove škole dolaze iz 14 različitih zemalja a donose brojne ideje i doprinose kako učenicima tako i kolegama te samoj školi. Glavni razlog zbog kojeg upravo njih spominjem je što ta škola diše srcem, umom i idejom prvenstveno učenika. Čak i mali vrtićki uzrasti sudjeluju u pripremi prezentacija svoje škole sa svojim prijedlozima. Ono u čemu smo se gospođa Novakovska i ja složile je da svaka dobra škola diše i funkcionira ovisno o mogućnostima, njenim učenicima i profesorima koji bi trebali davati svoj maksimum, ali svaki dan. Svaki učenik koji pohađa bilo koju školu, sam po sebi i za sebe mora biti izazov svakom učitelju. Učitelj svakog učenika svojim znanjem a učenikovim mogućnostima bez obzira kolike one bile , „brusi i oblikuje“ kao dijamant. Ogromna uloga je data profesoru koji na prvo mjesto uvijek stavlja učenika, ali i svoje znanje u paketu. No, moram spomenuti i odnos samog profesora s kolegama u školi u kojoj radi. Zašto to spominjem? Znanje je ogromno bogatstvo ali vrijedi tek onda kada ga podijelimo s drugima. Kako se znanje i ideje dijele s učenicima, isto tako trebaju i s kolegama. Mnogi znaju svoje znanje i ideje čuvati sebično samo za sebe i svoj uspjeh a ne za cijelu školu u kojoj se taj trenutak nalaze. Uspješna škola uključuje profesora,učenika i kolegu iz bilo koje struke kada je u pitanju odgoj i obrazovanje. Ne može svaki profesor biti najbolji, niti svaki učenik biti najbolji učenik, bez obzira na znanje koje posjeduju. Svi oni su srce jedne škole koja sjaji onoliko koliko joj oni doprinose znanjem, idejama i buđenjem svih talenata  koji se skrivaju u svakoj osobi a da ih možda nije ni svjesna. I još jedna vrlo važna stvar, najbitnije je ostati ČOVJEK, gdje god te životni put odnese!
Pored moje primarne struke koja me odvela u razgovor s lingvisticom Novakovski, moje zanimanje privukao je i Boroviti d.o.o. iz Bosne i Hercegovine. Veliki je izazov od ničega stvoriti nešto i upravo na tome graditi svoj uspjeh. Vlasnik i osnivač Dario Mandić krenuo je kao „mladić s idejom“, vjerovao je u ostvarenje svojih ideja uz ogromnu ljubav prema prirodi, planinama, kao i zdravom životu. Upravo on je naslijedio obiteljsku tradiciju od svoje bake Ljubice u proizvodnji ljekovitog pripravka od borovih iglica, biljnog balzama za opekline i ozljede kože. Uz to, ljubav prema plemenitoj životinji i jahanju stvorila je Konjički klub & Autocamp „Blidinje“. Želja, volja, ljubav, ideja uz ogroman trud doveli su ga da danas živi u svijetu poduzetništva a da pri tome uživa u ostvarenju svojih snova koji se temelje isključivo na prirodi, životinjama te zdravlju koje dolazi iz prirode.  Naglasio je da mu je iznimna čast dobiti Priznanje za doprinos poduzetništvu upravo u gradu u kojem je ostavio svoje studentske dane, ali i ogromnu ljubav prema Dubrovniku i Župi dubrovačkoj koju vrlo često posjećuje.
Boroviti d.o.o. i Nova International School našli su se među „300 NAJBOLJIH“ .
Ovim putem im još jednom čestitam te želim još više poslovnog uspjeha ali i osobnog zadovoljstva u onome što stvaraju i doprinose jer priznanje „STVARATELJI ZA STOLJEĆA“ im je zasigurno motivacija i izazov da budu još bolji te generiraju razvoj, zapošljavanje ali i socijalno/ društveno blagostanje.

SAMO ONI KOJI SE ODVAŽE, STVARAJU POVIJEST!

Pogledajte atmosferu u našoj galeriji.