Aktualno IZDVAJAMO

Popularne zimske germknedle

Popularni desert ovog adventa su svakako germknedle koje su specijalitet austrijske i bavarske kuhinje. Osim s umakom od vanilije mogu se preliti rastopljenim maslacem i posuti makom ili pak kakaom. Donosimo Vam recept ovog presavršenog deserta.

 

SASTOJCI:

500g brašna

300ml toplog mlijeka

7g suhoh kvasca

60g šećera

1 vanilija šećer

1 jaje prstohvat soli

Naribana korica limuna ili naranče

60g maslaca sobne temperature

 

ZA NADJEV:

Džem ili pekmez od šljiva

 

ZA UMAK OD VANILIJE:

350ml mlijeka

2 žumanjka

80g šećera

1 vrećica burbon vanilije

1,5 žličica gustina

 

Posip na vrhu:

Mak ili kakao

Šećer u prahu

PRIPREMA:

  1. U malo toploga mlijeka dodate kvasac i žličicu šećera koju pomješate i ostavite 15 minuta da se napravi pjena, naravno na toplome.
  2. U posudu staviti brašno koje posolimo i promješamo. U sredini napravimo udubljenje, te dodamo pripremljeni kvasac (pjenu), šećer, jaje, maslac, naribanu koricu limuna ili naranče i ostatak mlijeka koje je preostalo. Umijesite glatko tijesto uz dodavanje dodatno brašna po potrebi. Neka se tijesto odmara na toplome mjestu nekih 30-40min.
  1. Dok nam se tijesto lagano kvasa bacit ćemo se na pripremu umaka od vanilije. Na laganoj vatri zagrijavamo mlijeko s burbon vanilijom. U drugoj posudici pjenjačom umješamo žumanjke sa šećerom, gustinom i malo gladnoga mlijeka. Dobro promješati i dodati u vruće mlijeko. Miješati n laganoj vatri dok se umak malo ne zgusne.
  2. Tijesto koje je nakvasano, izvadite na radnu površinu posutu brašnom i podjelite na 10-12 mini kuglica. Kuglice razvaljete i na sredinu stavite žičicu džema. Zatvorite formirajući u kuglicu i čvrsto spajajući krajeve. Neka se kuglice odmore 20min.
  1. U vruću posoljenu vodu koja ključa stavite knedle i kuhajte 7-10min. Čačkalicom možete provjeriti jesu li gotove. Odjednom kuhajte 3-4 germknedle.

Vruće kuglice prelijte vanilija umakom i pospite makom ili kakaom po želji. S makom ili kakao prije posipanja pomješajte šećer u prahu.

 

 

ZASLADITE OVE ZIMSKE DANE NAŠIM  VRUĆIM GERMKNEDLAMA!

 

Dobar tek želi Vam ŽupaNet!