Aktualno Kultura Povijest

RJEČNIK IZGUBLJENOG VREMENA: slovo ”B”

U ovoj rubrici obrađivat ćemo neke riječi i izraze kojima su se uglavnom naši stari koristili, a danas polako iščezavaju, čime naša kulturna baština i naslijeđe postaju siromašniji.

Sastojat će se od dva dijela; u prvom će biti taksativno navedene riječi na naškom i standardnom hrvatskom jeziku, a u drugom dijelu u formatu kratke priče o zgodama  i nezgodama imaginarnih Župljana vidjet ćemo te iste riječi “u praksi”.

Prvu lekciju možete pogledati ovdje .

_____________________________________________________________________________________________

-Riječi-

 • balunjer, im. – pijanica, tal.
 • badanj, im. – posuda za vino, velika bačva, mađ.
 • bagaji, im. – prtljaga, tal.
 • balančana, im – patlidžan, modra rajčica
 • balat, gl. – plesati, tal.
 • balatur, im. – balkonska nadgradnja unutar prostorije, trijem u crkvi iznad glavnih vrata često s orguljama
 • balica, im. – vezica povrća, skup ljudi, banda, loše društvo
 • banja, im. – 1. kupaonica, kada 2. toplice, kupanje u moru
 • bareta, im. – kapa, tal.
 • baul, bauo, im. – drveni sanduk s ravnim ili oblim poklopcem, tal.
 • betula, im. – krčma, gostionica, tal.
 • bjankarija, im. – bijelo rublje, donje rublje, tal.
 • bjestimat, gl. – psovati, tal.
 • brencuja, brendzuja, im. – muha zujara
 • Brican, im. – pogrdni naziv za Konavljanina
 • broštulat, gl. – kandirati, pržiti šećer, tal.
 • bumbit, gl. – piti, ispijati
 • bursa, im. – torba, tal.
 • butiga, im. – trgovina, tal.
 • buža, im. – rupa, tal.

______________________________________________________________________________________________

-Kratka storija-

Antun i Vicko su se vele nabumbili sinoć. Iz betule su jedva izašli, u glavi im je bilo ko u badnju, a nosevi ko balančane. Put im je balo pod nogama. Naši junaci, ko za vraga, sreli još dva-tri prijateja iz svoje balice, pa s njima zakantali da je paralo da su na balaturu preko mise neđejom. Kako su ljudi u balunu hrabri, tako se i Vicko okorađo da će kantat serenatu lijepoj Perici pod funjestru. Skočili su svi u njezin đardin, razgrnuli svu bjankariju što joj je mati sušila na dvoru. Vicko je ćeo probudit pa je kamenom gađo funjestru i učinio ogromnu bužu na caklu. Subito su čuli ćaću od Perice kako bjestima jer su ga omeli. Od straha su se razbježali tako brzo da je Antun zaboravio baretu, a Vicku je bursa ostala u drači. Sutradan su odma pošli u Grad u butigu uzet iste takve da ih doma ne bi napeštali.