Aktualno IZDVAJAMO Povijest Župski pjat

Treća nedjelja došašća, iliti Materice

Na treću nedjelju Došašća se slavi dan majki, kod nas taj dan je poznatiji kao Materice. Nažalost u mnogim našim krajevima taj običaj je zaboravljen.

Hvaljen Isus gazdarice čestitam vam materice!

Dan posvećen majkama kad one pripremaju otkupe za ukućane, rodbinu i prijatelje. Taj su dan djeca s radošću iščekivala jer bi majka obvezno prigala prikle. Prvu turu priganih prikala posutih cukarom i kanjelom davala bi djeci. Drugu turu djeca ne bi smjela jesti jer ih je majka prigala za goste. Pristigli gosti pozdravljali su domaćicu riječima: „Čestito ti susjeda, (kuma) Materice!“, a potom se tratavali rakijom i orasima. Na trpezi je bilo obilje suhih smokava, mantale, kotonjate, oraha, mjendula uz bocun samotoka. Bliža rodbina i kumovi ostanu na objedu ili večeri. Oni obično donesu i bolje regale: lemuna, jaja, kobasica, smokava, bedricu dobrog šuška i šipaka zamoraca koji u to doba zriju. Za tu prigodu domaćica bi skuhala obilje sredica kupusa pod ulje. Uz to bi se jeli suhi grujići iz Stonskih Mladina kuhani lešo ili na brodet. Djeci bi mati u tanjure izmrvila beškota i prelila ga kuhanim kupusom. Stariji su sve zalijevali samotokom. Na kraju je domaćica na trpezu iznosila pliticu prikala kojima bi se svi zasladili. Djeca bi uz taj slastan zalogaj zapjevala:

„Djeva sina porodi,

đavlu silu svu slomi,

a kršćane oslobodi,

Sveta Djeva Marija!“

 

(Dio teksta iz knjige: “Dubrovački komini” Jadranke Ničetić )