Donesen je novi prekršajni zakon koji tereti one koji zanemaruju starije članove svoje obitelji, a stupa na snagu od Nove godine.
Ukoliko se radi o zanemarivanju potreba osobe s invaliditetom ili osobe starije životne dobi koje dovodi do njezine uznemirenosti ili vrijeđa njezino dostojanstvo i time joj nanosi tjelesne ili duševne patnje podnijet će se prekršajna prijava. Osoba starije životne dobi je građanin u dobi od 65 i više godina života.
Taj zakon zaštiti će roditelje od gramzivih potomaka, koji kao da zaboravljaju tko ih je donio na svijet i pružio im ljubav i podršku.
Od Nove godine zanemarivanje starih i nemoćnih članova obitelji prekršajno će se kažnjavati. Najmanja kazna bit će od 10 tisuća kuna do 45 dana zatvora. Ukoliko netko ponovi zanemarivanje, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 15.000 kuna ili kaznom zatvora u trajanju od najmanje 60 dana, saznajemo sa stranica Slobodne Dalmacije.
Za Slobodnu Dalmaciju iz Ministarstva za demografiju, obitelj, mladih i socijalne politike kažu:
-Obitelj treba biti ta koja će brinuti i usmjeravati, a ne potpuno napustiti starije članove.-
Liste čekanja za smještaj u državne domove su duge, a prema posljednjim podacima na njima se nalazi 17.000 osoba pa se smještaj čeka između četiri i osam godina. S druge strane u privatnim domovima koji su skuplji kontinuirano postoji 10% nepopunjenosti kapaciteta, rekla je Pučka pravobraniteljica Lora Vidović za Slobodnu Dalmaciju te dodala:
-Neki domovi krše zakon jer su neuvjetni, ali u zemlji ima samo pet inspektora za gotovo 4700 ustanova i institucija svih korisnika institucionalnog smještaja u okviru sustava socijalne skrbi.
Cijeli članak možete pročitati ovdje.
