Aktualno Poljoprivreda

Poljoprivreda u Župi dubrovačkoj – Miše Miloslavić

Poljoprivreda u Župi dubrovačkoj

U okolišu prirodnog amfiteatra koji je nekada bio sastavni dio područja zvanog Astarea smjestila se Župa dubrovačka. Kroz župsko polje koje je omeđeno brdskim prstenom prolazi Rijeka velika ili Taranta čije se vode izlijevaju u Župskom zaljevu. Upravo plodna zemlja, dovoljno vode te blizina uvjetno rečeno tržišta tj. Grada uvjetovalo je da se u Župi razvije poljoprivreda, stočarstvo i ribarstvo. U polju su se uzgajale povrtlarske kulture, na padinama su rasle voćne vrste dok je na uzvisinama pasla stoka. U drugoj polovici dvadesetog stoljeća poljoprivredni proizvodi su se postupno usmjeravali prema rastućem turizmu. Međutim, rast turizma za posljedicu je imao to da je sve više Župljana svoju egzistenciju vezivalo za turizam smanjujući poljodjelske aktivnosti.

Danas u Župi dubrovačkoj isključivo od poljoprivrede živi manji broj domaćinstava. Značajnije prihode od poljoprivrede nešto veći broj ljudi ostvaruje kroz dopunsko djelovanje ili kroz OPG-ove. (Obiteljska poljoprivredna gospodarstva) Glavnina poljoprivrednih i drugih proizvoda prodaje se na placama u Gradu, Gružu i Lapadu te nešto na novo otvorenoj placi u Srebrenom. Asortiman su uglavnom sezonsko  povrće, voće i njegove prerađevine. Veliki broj stanovnika Župe uzgaja povrće na svojim okućnicama konzumirajući na taj način kvalitetnu hranu ali i rasterećujući kućne budžete. Stočarstvom i ribarstvom se bave tek manji broj ljudi i to za svoje potrebe.

Svojevremeno je poljoprivredna, cvjećarska i ribarska djelatnost bila organizirana kroz više zadruga da bi u konačnici bile sve ujedinjene u jednu zadrugu pod nazivom poljoprivredna zadruga „Marko Marojica“ koja i danas ima pedesetak članova.

Svakako treba spomenuti da je još davne 1908. godine u Čibači u okviru Stanice za južne kulture nastao rasadnik u kojem su se uzgajale poljoprivredne kulture značajne za južne krajeve. U Čibači sada djeluje Zavod za mediteranske kulture pri Sveučilištu Dubrovnik s planom da tu bude poligon za stjecanje znanja a s ciljem podizanja poljoprivrede na višu razinu.

Miše Miloslavić