Aktualno Zdrav život

ORGANIZACIJA ZDRAVOG ŽIVOTA

Postoje osnovne smjernice za zdrav život kojih bi se svaki čovek trebao pridržavati u najvećoj mogućoj mjeri. Naravno, ukoliko želi biti zdrav tijekom cijelog svog života.

Razmišljajte samo o onome što je dobro, kako biste odbacili ono što je loše jer sutra će se desiti ono što vjerujete i radite danas. Vaš rad određuje vašu budućnost. Zapravo, svaka vaša misao, svaka riječ koju izgovorite, i svako vaše djelo koje napravite, utječe na vašu budućnost. Usmjerite svoju pažnju i trud, na postizanje željenog ishoda.

  1. PREHRANA

– Hranite svoje tijelo zdravom prirodnom hranom bogatom biljnim vlaknima i hranljivim sastojcima. Nemojte se hraniti neprirodnomi prerađenom hranom punom umjetnih aditiva.

– Ukoliko kupujete hranu, gledajte da ona bude što boljeg mirisa i što veće kvalitete, po mogućnosti da to uvijek bude kupljeno na tržnici kod seljaka koji ne koriste neprirodne preparate radi tretiranja hrane. Dok je najbolja opcija po tom pitanju da težite ka tome da u što kraćem vremenskom roku sami krenete uzgajati svoju vlastitu hranu tijekom cijele godine.

– Preferirajte ka tome da se što više hranite sa prirodnom, sirovom biljnom hranom (svježe voće, povrće, žitarice, orašasti plodovi, sjemenke, klice).

– Poboljšajte probavu odvikavanjem od jedenja između obroka. Neka vam razmaci između obroka budu barem 5 sati, jer želudac je mišić kojemu treba odmor. Pazite da ne pijete vodu tijekom obroka, neposredno prije ili sat vremena nakon obroka da voda ne razrijeđuje želudačnu kiselinu i ne poremeti probavu. Najbolje se naliti vodom sat vremena ili pola sata prije obroka u što većoj mjeri i onda nećete biti žedni tijekom obroka.

– Jedite obilno za doručak, obilno za ručak, a malo za večeru i nemojte prekasno jesti…

– Ako želite biti duhovno zdravi, onda se duhovno hranite samo sa zdravim informacijama koje promoviraju uzvišene i neprolazne vrijednosti, ono što je nepropadljivo. Pazite što stavljate pred svoje oči i u svoje misli.

  1. FIZIČKI RAD/VJEŽBANJE

– Jačajte svoje tijelo redovnimfizičkim radom ili vježbanjem, po mogućnosti na svježem zraku. Dokazano najbolja fizička aktivnost je rad u bašti, na polju i u šumi. Time se luči hormon zadovoljstva i usput čovjek privređuje materijalno. Ukoliko živite privremeno u gradskom ambijentu, vježbe su odlična zamjena za fizički rad u prirodi, a još bolja vježba je čišćenje kuće uz dobru glazbu ili neko poučno predavanje koje inspirira čovjeka na dobro.

– Dovoljno fizičke aktivnosti smanjuje stres i depresiju, obnavlja energiju, poboljšava san i jača kosti. Mišići se trebaju koristiti kako ne bi propadali. Iskoristite obilne blagoslove koje pruža fizički rad.

  1. VODA

– Isperite i osvježite svoje unutrašnje organe tako što ćete nakon ustajanja popiti najmanje čašu ili dvije vode. Olakšajte metaboličko breme tijela i poboljšajte svoju cirkulaciju tako što ćete piti što više vode tijekom dana, probajte doseći razinu od preko 3 litara vode dnevno.

– Istuširajte se ujutro kako biste se osvježili, preporučuje se postepena prilagodba na što hladniju vodu. Mlaka i hladna voda dokazano revitaliziraju i osvježavaju čovjekov um. Nakon tuširanja mišići postaju gipkiji, a razum bistriji. Razbistrite svoj um vodom i uživajte !

– Dovoljna konzumacija vode daje ljepotu, produžava život, usporava starenje kože, obnavlja dobro raspoloženje, omogućava pravilno održavanje organizma. Vodu smatramo najboljim prirodnim lijekom od svih nama poznatih namirnica. Od ničega nema veće blagodati, a šteta je ogromna ukoliko čovjek ne pije dovoljno vode, a posljedice su loše raspoloženje itd.

 

  1. SUNČEVA SVJETLOST

– Razmaknite zavjese u stranu. Ispunite svoj dom sunčevim svijetlom. Osjećajte se bolje, uljepšat ćete sebi dan i poboljšati zdravlje. Osobito je kvalitetno sunce u ranojutarnjim satima.

– Provedite najmanje 15-20 MINUTA DNEVNO izvan kuće, na suncu. Idealno je da svakog dana provedete na suncu barem nekoliko sati radeći nešto korisno. Zato su najzdraviji fizički poslovi za čovjeka poljoprivreda i šumarstvo. Težite ka tome da to postanete. Proizvodnja hrane je biznis koji ne može propasti ako se radi na pravilan način, i ako čovjek nije rob nekog poroka. Fizički rad na suncu rano ujutro, otvara čovjeku apetit i stvara zadovoljstvo.

 

  1. UMJERENOST

– Živite uravnoteženo. Odvojite vrijeme za rad, društvo, igru, opuštanje,odmor i vježbanje.

– Njegujte društvene odnose i veze, rastite duhovno. Pazite sa kime se družite.

– Zaštitite svoje tijelo od štetnih stvarikao što su duhan, alkohol, kofein, nasilni i perverzni filmovi, neprirodna (umjetna) hrana, neumjerenosti u jelu i piću, srditosti, lijenosti…

 

  1. ZRAK

– Svakodnevno provjetravajte svoj dom. Spavajte u dobro provjetrenoj prostoriji.

– Održavajte zdravlje svojih pluća što češćim dubokim udisajima. Ako je moguće, pješačite u prirodi. Gledajte da se što prije smjestite u što prirodniji ambijent kako biste uživali  u prostoru koji je normalan za čovjeka.

– Ispunite kuću zelenim biljem koje upija ugljikov-dioksid i povećava količinu kisika u zraku.

– Pravilno duboko udisanje čistog zraka koji puni šluća kisikom, pročišćava krv. Duboko udisanje zraka smiruje živce, otvara apetit, pomaže probavi i donosi zdrav, okrepljujući san.

– Dobro prozračivanje prostorija jako je važno. Boravak u zatvorenim i loše prozračenim prostorijama, gdje je zrak zagušljiv i pokvaren, slabi cijeli organizam. Tijelo zbog toga postaje odviše osjetljivo na hladnoću, pa i najmanja prehlada izaziva bolesti.

 

  1. ODMOR

– Odvojite svake noći (otprilike  u razdobolju između 22-06 sati) SEDAM DO OSAM SATI za odmor i spavanje. Tijelu je potrebno vrijeme obnove onoga što je oštećeno i potrošeno dnevnom upotrebom.

– Idite na spavanje dovoljno rano da biste se ujutro mogli probuditi osvježeni.

– Odvojite vrijeme za promjenu životnog tempa. Idite na izlet, radite u vrtu, bavite se nekim hobijem, idite na godišnji odmor, opustite se i uživajte.

– Nemojte robovati materijalnim stvarima, mišljenju drugih ljudi, svojim starim kompleksima, niti bilo kojoj drugoj pojavi kojoj bi čovjek mogao robovati.

 

  1. BUDI SMIREN BIT ĆEŠ ZDRAV

– Kvalitetan i potpun život uključuje duhovni rast i razvoj. A za to vam je potrebna dobra duhovna hrana kao što su kvalitetne knjige, video materijali i druženje sa dobrim ljudima.

–  Red, rad, disciplina, ljepota, hrabrost, junaštvo, smirenost, istrajnost i odlučnost doprinose dobrom zdravlju i donose trajnu nagradu.

– Ukoliko uvijek želite pored sebe imati dobro društvo, sprijateljite se sa samim sobom. Ako želite privući dobre ljude oko sebe, radite na sebi da vi budete dobar čovjek. Što bolji ste vi, to bolji ljudi će vam dolaziti u život, dok će oni lošiji ljudi koji se ne žele mijenjati na bolje zapravo bježati od vas.

– Organizirajte se i izvršavajte svoje obaveze na vrijeme. Riješite se tereta svih  zaostalih obaveza, odgodite ih ili se ispričajte onome kome ste nešto dužni da vas pričeka. Samo otpustite brige nastale posljedicom loših izbora, a svu svoju pažnju usmjerite na rješenje problema. Pazite da svoj život ne preoterećujete sa pretjeranim skupljanjem nekih materijalnih stvari, sa robovanjem tuđem mišljenju, karijeri, očekivanjima i sličnim stvarima.

– Ove smjernice u namijenjene za ljude koji su spremni preuzeti odgovornost u svoje ruke i koji su spremni učiniti sve što je potrebno da bi riješili svoje probleme i uljepšali svoj život.

– Kad počnete činiti ove dobre stvari, to će va pokrenuti da nastavite dalje. Tako je bilo sa mnogima, a tako bi moglo biti i sa vama.