IZDVAJAMO Povijest

“AURORA” 28 godina od velike tragedije

Na današnji dan, 6.svibnja 1992., Jadrolinijin trajekt “Ilirija“ koji je dolazio iz Rijeke udario je Atlasovu “Auroru“ u gruškoj luci. Nakon sudara Aurora je potonula u samo nekoliko minuta. Na putu iz Cavtata prema Dubrovniku Aurora je pristajala u Platu pa je među 92 putnika tog kobnog dana bilo i mnogo Župljana. Desetero ljudi se utopilo. U pomoć unesrećenima priskočili su posada i putnici broda ‘Ilirija’, pripadnici Hrvatske ratne mornarice, bolničko osoblje i mnogobrojni građani koji su se u tom trenutku našli u blizini mjesta događaja. Podignute su optužnice protiv zapovjednika Ilirije i Aurore, ali zbog teških okolnosti ratnog okruženja, pomilovani su sukladno Zakonu o oprostu.
Lucija Mandun
Mato Letunić
Luce Letunić
Senka Kralj
Romano Kralj (8)
Andrea Banović (3)
Nikolina Banović (5)
Jele Bogišić
Šima Grbešić
Nikola Bulum
Počivali u miru!
 
Foto: Screenshot HRT dokumentarna serija Nesreća “Utrka” brodova