Aktualno IZDVAJAMO

Pod okriljem zaštite sv. Vlaha

U 365 dana koliko nam jedna godina daje, jedan jedini dan u Dubrovniku uistinu je veličanstven. Svima srce zaigra na njegov spomen, a čast tome svecu odaje se već stoljećima. Upravo zato, u srcima svih dubrovčana posebno mjesto zauzeo je njihov zaštitnik sv.Vlaho. Podignute zastave koje se viore duž najljepše ulice zvane Stradun, uvode nas u tradiciju utkanu u svaki kamen čvrstoga Staroga grada. Kako zidine čuvaju veliku vrijednost, tako i sveti Vlaho čuva na dlanu ono što je najvrijednije-naš grad Dubrovnik!

Poznata legenda zbori, sveti Vlaho spasio je Dubrovnik od mletačkih osvajača davne 971.godine. Na dan 3.veljače tama se spustila na grad. No, tu tamu u kojoj se našao grad, razbistrio je čovjek iz tame koji je poslao poruku gradskim ocima da ih Mlečani imaju namjeru napasti. Broj stražara se povećao, teška vrata grada se zatvorila, a plan koji su Mlečani imali bio je otkriven i nestao je s njihovim brodovima, koji su otplovili putevima tamne noći. Čovjek iz tame koji je donio svijetlo-SVETI VLAHO! Spasio je Dubrovnik i donio je vječnu slobodu. Neka se slobodi koja se neizmjerno uživa nakloni svaki tvoj štovatelj.

Hvala ti sv. Vlaho! Živjela TVOJA sloboda…